Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Gabriela Blog 2024-07-12

Sve što treba da znate o kondilomima - uzroci, simptomi, dijagnoza i savremeni načini lečenja. Kako se zaštititi od HPV virusa i raka grlića materice.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu zdravstvenu pojavu uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest je polno prenosiva i može izazvati značajne tegobe, a u nekim slučajevima može dovesti i do razvoja raka. U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti sve o kondilomima - od simptoma do savremenih metoda lečenja.

Šta su kondilomi?

Kondilomi su male izrasline na koži ili sluzokoži koje nastaju usled infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Postoji preko 80 tipova HPV virusa, a oko 30 od njih može izazvati polne bradavice. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka grlića materice.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim kontaktom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja. Virus može ostati neaktivan mesecima ili godinama pre nego što se pojave prvi simptomi.

Simptomi i lokalizacija kondiloma

Kondilomi se najčešće javljaju u genitalnoj i analnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na vulvi, u vestibulu vagine, perineumu, ređe u samoj vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se pojavljuju na penisu, frenulumu, prepucijumu i uretri.

Promene su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom karfiolastom površinom. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo uočljive. Mogući su i sekundarni znaci kao što su iritacija, svrab, krvarenje i specifičan miris.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda. Ponekad su potrebna dodatna ispitivanja kao što su kolposkopija, test sirćetnom kiselinom ili biopsija. Važno je naglasiti da je uzimanje drugog, pa čak i trećeg mišljenja ključno pre početka terapije, jer su pogrešne dijagnoze česte.

Metode lečenja

Postoji više metoda za lečenje kondiloma, a izbor zavisi od lokacije, veličine i broja promena:

1. Krioterapija (zamrzavanje tečnim azotom)

Bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana dok promene ne nestanu. Često je dovoljno 2-3 tretmana.

2. Lasersko uklanjanje

Posebno pogodno za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu. Metoda je efikasna, ali može zahtevati više seansi.

3. Hirurško uklanjanje

Koristi se za veće promene. Može se raditi klasičnim rezom ili elektrohirurški.

4. Topikalne terapije

Uključuju kreme i rastvore kao što su podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil.

Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Virus može ostati u organizmu i izazvati recidive, posebno kod osoba sa slabijim imunitetom.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, kondilomi mogu brzo da narastu zbog promena u imunitetu. Lečenje je moguće tokom celog perioda trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Važno je rešiti promene pre porođaja kako bi se sprečio prenos virusa na novorođenče.

Prevencija i vakcinacija

U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa koje štite od najopasnijih tipova koji izazivaju rak grlića materice. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Potrebne su tri doze u roku od šest meseci.

Statistike pokazuju da u Srbiji svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva. Vakcinacija je ključna mera prevencije koja može značajno smanjiti ovu zabrinjavajuću statistiku.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključno je pravovremeno dijagnostikovati i lečiti promene, kao i redovno obavljati preventivne preglede. Uz adekvatnu terapiju i praćenje, većina pacijenata može imati potpuno normalan život. Vakcinacija predstavlja najbolju zaštitu od najopasnijih tipova HPV virusa i njihovih komplikacija.

Ako primetite bilo kakve promene u genitalnoj regiji, obavezno posetite lekara. Ne paničite - većina promena nije ozbiljna, ali je važno da se na vreme konsultujete sa stručnjakom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.